Increased Abutment 19mm Internal Circlip D2000-0190
Suits Bore Size: 19.0mm
Groove Diameter: 20.0mm
Outside Diameter: 20.5mm
Thickness: 1.0mm
Material: Carbon Spring Steel
DIN Spec: 984
For further technical information on this part, please see the Description table below.
✔ EXPRESS DELIVERY AVAILABLE
COLLECTION AVAILABLE (UK Customers Only)
ℹ Qty shown in stock = Number of packs available
Description
Additional information on this product:
  • Bore Size: 19.0mm
  • Outside Diameter: 20.50mm (+0.42mm , 0.13mm)
  • Thickness: 1.0mm (+0.00mm , -0.06mm)
  • Groove Diameter: 20.0mm (+0.13mm , -0.00mm)
  • Groove Width: 1.1mm